Рязкото повишаване на кръвното налягане, известно като хипертонична криза, е наистина критично състояние. То може да бъде опасно, следователно изисква повикване на линейка. С него могат да се сблъскат пациенти с хипертония, които приемат медикаменти за регулиране на налягането, както и хора, които не са имали подобни проблеми.
Според кардиолога Анна Кореневич основното нещо, което трябва да направите в случай на рязко покачване на налягането, е да се успокоите.
Рязко повишаване на кръвното
Споделяйки препоръки за действията, които трябва да се предприемат в случай на рязко повишаване на налягането, д-р Анна Кореневич подчертава, че подобни промени не трябва да се пренебрегват. Но въпреки това, колкото по-спокойно реагира на това човек, толкова по-добре, според експерта.
„Много хора се страхуват, че ако налягането им е скочило до 180/100, това означава инфаркт или инсулт. Нищо подобно”, каза кардиологът.
Лекар разкри какво се случва с кръвното, ако пиете малко алкохол
Лекарят добавя, че при рязко покачване на налягането при пациенти с хипертония е невъзможно веднага да се постигне значително понижение, то трябва да бъде плавно.
„В случая не трябва да се паникьосвате. Хипертониците трябва да изпият предписаните им лекарства, след което да си легнат“, отбелязва експертът.
Д-р Кореневич добавя, че от гледна точка на кардиологията високото кръвно е опасно, когато е хронично състояние. Резките колебания обикновено са резултат от психо-емоционален стрес и затова спокойствието е най-доброто „лекарство“ срещу тях.
Кардиологът обяснява, че начините за успокояване при различните хора могат да бъдат различни - на някои помага чаша чай, на други душ или тичане в парка, а на трети слушането на приятна мелодия. Д-р Кореневич обяснява, че ефектът на релаксация или методът превключване на вниманието (например можете да четете книга или да гледате филм) дава резултат при много пациенти.
„Може да се използва и малко количество силен алкохол при спешни случаи. Като кардиолог смятам, че е добре: 50-100 грама в ситуация, в която трябва да се успокоите. Считам, че това количество няма да навреди, но този метод не трябва да се прилага при всяка криза“, споделя лекарят.
Следните фактори могат да провокират хипертонична криза:
- емоционално пренапрежение;
- интензивна физическа активност;
- продължителна умствена работа без почивка, особено ако е свързана с голямо напрежение;
- липса на сън;
- консумация на големи количества вода или солени храни;
- промени във времето, колебания в температурата на въздуха;
- продължително излагане на слънце;
- силни шумове, ярки светлини, които причиняват пренапрежение;
- прекомерна консумация на кафе;
- пушене на много цигари;
Още: Хората с високо кръвно и гастрит НЕ трябва да пият тази напитка
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и да замести консултацията със специалист или назначената от него терапия!